Menu

ALUMNI & FRIENDS NETWORK

The Lakeland Alumni Hall of Fame was created in 2006 to demonstrate how Lakeland Community College has enriched thousands of lives for more than 50 years, including many who have gone on to make a significant difference in other people’s lives. The Lakeland Alumni Hall of Fame honors alumni who personify Lakeland’s ideals and tradition of excellence; who bring distinction to their alma mater through their outstanding achievements; who, themselves, have made an impact on the quality of life of their communities; and who serve as an inspiration to current Lakeland students.

  1. Nominees must have earned an associate degree or certificate from Lakeland Community College
  2. Nominees must have graduated at least 10 years prior to the nominating year 
  3. Nominees must demonstrate a record of distinction that personifies Lakeland’s ideals by making a significant difference in their community. This may be demonstrated in the following ways:
    1. Career success
    2. Professional achievements/recognitions
    3. Community service, involvement, and leadership
    4. Service to Lakeland Community College
  4. A completed nomination must be submitted by the established deadline.
Lakeland Alumni Hall of Fame Inductees

2021

  • Steve Gagliardi, 1997
  • Karen Shelby, 1977
  • David Stumpf, 1992
  • Patty Willson, 1981

2020

  • Mary Jean Donovan, 1975
  • Frank Kitchen, 1995
  • James O'Leary, 1982
  • Kathryn Popp, 1980
  • Christine Price, 1971

2019

  • Beth Ann Knezevich, 1996
  • Michael G. Miller, 1978
  • Lee Quignano, 1999
  • Donna Skufca, 1983
  • Michael D. Thomas, 1985
  • Bob Zonneville, 2012

2018

  • Melissa Amspaugh, 1989
  • Linda Cappelli-O'Brien, 1969
  • Linda M. Erdei, 1977
  • John Paganini, 1981
  • Louise Renee Sullivan, 1990
  • Christine M. Weber-Bresky, 1987
  • Mary Wynne-Peaspanen, 1978

2017

  • Craig Louis Freese, 1971
  • John R. Hamercheck, 1987
  • Barb Caranci, 1997
  • Diane C. Rado, 1979
  • Connie Snyder, 1984
  • David Steger, 1975

2016

  • Neal Britton, 1983
  • Lori A. Caszatt, 2005
  • Richard T. Flenner Jr., 1985
  • Irene L. Kenneley, Ph.D., 1977
  • John Racic, 1986
  • Katie Spotz, 2005
  • Joseph G. Weber, Ph.D., 1986

2015

  • Paul Hach II, 1996
  • Kristen M. Kraus, 1995
  • Ken Krsolovic, 1978
  • Nancy Brunner Sanden, 1980

2014

  • Roberta McIntyre, 1972
  • Alice Demeter, 1982
  • Judy Burr, 1989
  • Gregory Sanders, 1993
  • Rick Trivisonno, 1976

2013

  • Morris Beverage, III, 2000
  • Madeline (Madge) Ciofani, 1980
  • Tim DeWolf, 1987
  • Mary Ann Moyer, 1975, 1982
  • Deborah Osgood, 1975
  • Florine O'Ryan - Alumni & Friends Award

2012

  • Robin Baum, 1998
  • Robert J. Foley, 1974
  • Lori Kilpeck, J.D., 1996
  • Charles Stennis, 1997
  • Gary Swanson, 1976

2011

  • Jo Howell, 1972
  • Richard Peterson, 1977
  • Jane Densmore Steger, 1985
  • Tammy Jo Stennis, 1999
  • Jeff Sudbrook, 1983

2010

  • Robert J. Dawson, 1972
  • Pamela D. Kurt, J.D., 1999
  • Dennis M. Morgan, 1972
  • Mark Tyler, 1983
  • Joanne Zeroske, 1982

2009

  • Robert E. Martin, 1971
  • Lauren Moore, 1986
  • Greg D. Taylor, 1980

2008

  • Jessie Baginski, 1997
  • Ned Bindokas, 1981
  • Larry D. Greene, 1973
  • Ron Maruszak, 1988
  • Rick Stark, 1982

2007

  • John Hambrecht, 1973
  • Richard Harvey, 1981
  • Susan Tullai-McGuinness, 1979

2006

  • Morris W. Beverage, Jr. E.D.M., 1974
  • Dana Dennis, 1973
  • Dale Fellows, 1977
  • Richard Hennig, 1975
  • Donna P. McNamee, 1980, 1984
  • Kip Molenaar, 1975
  • Diane Tusek, 1981
Staging Enabled